Marka Tescili

Marka Tescili

Markanızın tescil işlemleri sürecinde Etiler Ajans olarak tüm işlemlerinizi sizin yerinize biz takip ediyoruz. Tescil edilebilirlik, başvuru ve sonuçlandırma süreçlerinde tüm işlemlerinizin takibi için bizden hizmet alabilirsiniz.

Marka Nedir?

Bir işletmenin mal veya hizmetlerini bir başka işletmenin mal veya hizmetlerinden ayırt etmeyi sağlaması koşuluyla kişi adları dahil, özellikle sözcükler, şekiller, harfler, sayılar, malların biçimi veya ambalajları gibi çizimle görüntülenebilen veya benzer biçimde ifade edilebilen, baskı yoluyla yayınlanabilen ve çoğaltılabilen her türlü işaretleri içerir.

Kaynak: Wikipedia

Tescilli Marka Nedir?

Tescilli marka (™ ya da ®), şirketlerin isimlerini, ürünlerini ve hizmetlerini diğer şirketlerden farklı kılmak ve korumak için kullandığı bir semboldür. Tescilli marka endüstrilere ve şirketlere değindir, kişilerin özel ürünlerini korumaz. Bunun yanı sıra tescilli marka; bir ismin, kelimenin, cümlenin, logonun, sembolün, tasarımın, resmin ya da bunların karışımını temsil edebilir.

Kaynak: Wikipedia

Marka Tescili Neden Önemlidir?

İşletme ya da şahıs olarak kullanmakta olduğunuz ticari işaretin (isim, logo vb.) taklit edilerek, ürettiğiniz ürün ya da hizmetlerin marka değerini kötü amaçlı olarak kullanmalarından endişelenmeniz halinde, vakit kaybetmeden tescil işlemleri için harekete geçmelisiniz. Eğer tescil işlemlerinizi başlatmadıysanız, gerçek ya da tüzel diğer kişiler sizden önce markanızın tescili için başvuruda bulunabilir ve eğer bunu iszden önce yaparsa markanızı kaybedersiniz. Bu da sizin maddi ve manevi büyük bir kayba uğrayacağınız anlamına gelir. Tescili için başvuruda bulunduğunuz marka yapılan incelemler doğrultusunda tescil edilebilirliği uygun görülürse, tescil edilerek on yıl süre ile korunacaktır. Bunu takiben her on yılda bir yenileme talebilinde bulunarak koruma süresini istediğiniz kadar uzatmanız mümkün olacaktır. Böylece markanıza ait tüm hukuki ve sınai haklar tarafına ait olacak ve 3. kişi ya da kurumlarca kesinlikle sizden izin alınmaksınız kullanılamayacak.

Menü

Sosyal Ağlar